MSP430G2102IPW20 MCU Microcontroller Embedded Core Processor MSP430 CPU16
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : TI
Model Number : MSP430G2102IPW20
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1 - 3 days
Packaging Details : standard
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case : 20-TSSOP
Supplier Device Packag : 20-TSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 3.6V
RAM Size : 128 x 8
PN : MSP430G2102IPW20
Contact Now
MSP430G2102IPW20 MCU Microcontroller
Unit IC 20-TSSOP Package Embedded Core Processor MSP430 CPU16
MSP430G2102IPW20
Product Status
Active
Core Processor
MSP430 CPU16
Core Size
Speed
16MHz
Connectivity
I²C, SPI, USI
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O
16
Program Memory Size
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package
20-TSSOP
Base Product Number
Description
MSP430G2102IPW20,IC MCU 16BIT 1KB FLASH 20TSSOP
Detailed Description
MSP430G2102IPW20,MSP430 CPU16 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 1KB (1K x 8) FLASH 20-TSSOP.
  • Basic Clock Module Configurations
  • Internal Frequencies up to 16 MHz With Four Calibrated Frequencies
  • Internal Very-Low-Power Low-Frequency (LF) Oscillator
  • 32-kHz Crystal
  • External Digital Clock Source
  • One 16-Bit Timer_A With Three Capture/Compare Registers
  • Up to 16 Capacitive-Touch Enabled I/O Pins
  • Universal Serial Interface (USI) Supporting SPI and I2C
  • Brownout Detector
  • On-Chip Emulation Logic With Spy-Bi-Wire Interface
  • Package Options
  • TSSOP: 14 Pin, 20 Pin
  • PDIP: 20 Pin
  • QFN: 16 Pin